Verden
Ukraina bekrefter at de senket russisk ferje i Kavkaz
Ukrainas marine bekrefter at de senket en ferje i den russiske havna Kavkaz torsdag. De hevder ferja fraktet våpen og drivstoff til Krim-halvøya.
Annonse
– Enda et militærobjekt er ødelagt. Ferja sank, og havna kan ikke brukes før ferja er fjernet, sier talsperson Dmytro Pletentsjuk i marinen til ukrainsk TV fredag.
Ferja var lastet med 30 tanker med drivstoff, ifølge myndighetene i byen Temrjuk, der Kavkaz-havna ligger.
Flere russiske medier delte torsdag bilder og film som viste brann og kraftig røykutvikling fra havneområdet. Det brenner fortsatt fredag, opplyser det statlige russiske nyhetsbyrået Tass.
Havna i Kavkaz er en av Russlands største ut mot Svartehavet.
Fredag opplyser det russiske samferdselsdepartementet at ferjeruten til Krim er stanset som følge av det ukrainske angrepet.