UDs utrykningsteam er på plass i Dubai

Utenriksdepartementets (UD) utrykningsteam har ankommet Dubai. De skal bistå nordmenn i Midtøsten med å komme seg hjem.

Publisert Sist oppdatert

Det bekrefter pressetalsperson Emma Kwesiga Lydersen til Dagbladet torsdag kveld.

– Utrykningsteamet som ble sendt fra Norge i går, ankom Dubai i ettermiddag. Utrykningsteamet vil kunne bistå med informasjon om utreisemuligheter og andre praktiske spørsmål norske borgere har. Det er også en lege med i teamet som kan bistå med helsefaglige utfordringer, sier Lydersen.

Teamet er sendt for å styrke ambassadens evne til å følge opp norske borgere lokalt, opplyser hun.

– Vi har i dag sendt melding til norske borgere som har registrert at de befinner seg i De forente arabiske emirater, sier Lydersen til NTB.

– Teamet er tilgjengelige i morgen på Sjømannskirken klokken ni. Vi har også innkalt norske borgere til infomøte klokken 11, sier Lydersen.

Lydersen forklarer at teamets oppgave vil være å bistå på ambassaden i Abu Dhabi med å gi god informasjon til norske borgere på stedet.

– Årsaken er at det er over 1500 nordmenn som har registrert at de oppholder seg i De forente arabiske emirater, og at det derfor er viktig at utrykningsteamet fra UD er til stede der, sier Lydersen.