UD om nordmenn anholdt av israelske myndigheter: – Forventer å få besøke dem
Torsdag kveld ble en konvoi med flere nordmenn om bord stanset av israelske styrker utenfor Gaza. Utenriksdepartementet forventer å få tilgang til dem.
– Vi har grunn til å tro at vår ambassade i Tel Aviv får tilgang til de norske borgerne snarlig gjennom besøk til stedet de er internert. Vi har tidligere gjort klart overfor israelske myndigheter at vi forventer å få slik tilgang, kommunikasjonsrådgiver Mariken Bruusgaard Harbitz i UD i en epost til Stavanger Aftenblad.
Konvoien ble stanset i internasjonalt farvann utenfor Gaza. Organisasjonen bak initiativet har uttalt at de hadde som mål å levere nødhjelp til Gaza. Om bord var flere nordmenn.
Ingen av de har gitt lyd fra seg, men i forhåndsinnspilte videoer i sosiale medier forteller de at de er arrestert av israelske styrker.
Foreløpig har ikke UD fått bekreftet at det sitter nordmenn i israelske fengsler.
– Vi har mottatt informasjon om at seks norske borgere skal være anholdt av israelske myndigheter og er blitt transportert til havn og deretter blir internert i Israel. Vi arbeider for å få dette bekreftet, opplyser Harbitz.
En talsperson for konvoien forteller at nordmennene sitter fengslet i Ketziot-fengselet i Negev-ørkenen.