Verden

Tyske politikere i harnisk over Musk-innblanding i valgkampen

Verdens rikeste mann fikk en sentral rolle i det amerikanske presidentvalget. Nå mener tyske politikere at han blander seg inn også i det tyske valget.

Trump-alliert Elon Musk får flengende kritikk i Tyskland for sitt AfD-utspill på X.
Publisert Sist oppdatert

– Det er truende, irriterende og uakseptabelt for en nøkkelfigur i den kommende amerikanske administrasjonen å blande seg inn i det tyske valget, sier EU-parlamentsmedlem Dennis Radtke (CDU) til Handelsblatt.

Men statsminister Olaf Scholz er forsiktigere, men poengtert, i sin reaksjon og sier at «ytringsfriheten også gjelder for multimilliardærer».

– Ytringsfriheten betyr også at man kan si ting som er ukorrekte og ikke er gode politiske råd, sa han til pressen og la til at alle de demokratiske partiene i Tyskland ser annerledes på saken enn Musk.

Musk, som er Donald Trumps utvalgte «effektivitets-tsar», skapte reaksjoner etter et innlegg på X hvor han skrev at kun ytre høyre-partiet AfD kan redde Tyskland.

Det innvandringskritiske partiet har de siste årene opplevd stadig vekst på meningsmålingene. Hadde tyskerne gått til valg i dag, hadde AfD endt opp som landets nest største parti, men de tradisjonelle partiene har avvist å samarbeide med dem.

Tysklands statsminister Olaf Scholz påpeker at også Elon Musk har ytringsfrihet. Her er han på en pressekonferanse med Estlands statsminister i Berlin fredag. Foto: Ebrahim Noroozi / AP / NTB
Tysklands statsminister Olaf Scholz påpeker at også Elon Musk har ytringsfrihet. Her er han på en pressekonferanse med Estlands statsminister i Berlin fredag.

– Trussel mot demokratiet

Kommentaren fra Musk ble publisert sammen med en video som kritiserer CDU-leder Friedrich Merz, som mest sannsynlig blir landets neste statsminister, for at han nekter å samarbeide med AfD.

– Musk er en trussel mot demokratiet i den vestlige verden, mener Radtke.

Sittende statsminister Olaf Scholz' partikollega Alex Schäfer deler kritikken og kaller det hele «totalt uakseptabelt».

– Vi står amerikanerne svært nær, men nå kreves det tapperhet mot vår venn. Vi godtar ikke innblanding i valgkampen vår, sa den folkevalgte SPD-politikeren til avisen Tagesspiegel.

Se video: Stirrer tomt ut i lufta – så skjer dette

Tas imot med glede

AfD på sin side hyller utspillet fra den amerikanske forretningsmannen. De sier at «millioner av mennesker allerede har innsett dette, og antallet vokser».

Dette er heller ikke første gang Musk har uttalt seg om tysk politikk. I november kalte han Olaf Scholz et fjols etter regjeringskollapsen.

Omstridt er også den enorme Tesla-fabrikken som Musk har bygd opp øst for Berlin, ikke minst blant naturvernere som klager over at mye skog er hogd ned.