Verden
Tysk antiterrorpoliti etterforsker bombedrone på flyplass: – Ingen fare for liv eller helse
Politiets avdelinger for terrorisme og ekstremisme er koblet på etterforskningen av en drone med eksplosiver som ble funnet på Leipzig/Halle-flyplassen tirsdag kveld.
Det er ingen fare for liv eller helse for passasjerer eller flyplassansatte, sier delstaten Sachsen i Tyskland i en pressemelding.
Sent tirsdag kveld måtte et fraktfly fra DHL avbryte landingen på flyplassen etter at det traff et ukjent objekt 400 meter over bakken, seks kilometer fra flyplassen, skriver den tyske avisen Bild.
Det landet isteden på flyplassen i Hannover, med synlige skader fra kollisjonen, ifølge delstaten. Samtidig oppdaget ansatte ved flyplassen to droner, én med en mistenkelig gjenstand i nærheten av flyplassen.
Det er ikke fastslått at flyet kolliderte med en drone.
Defekt detonator
Flere fly, deriblant et passasjerfly, ble omdirigert til andre flyplasser etter kollisjonen i lufta og funnet ved rullebanen. Politiet brukte en bomberyddingsrobot for å undersøke dronen og bekreftet onsdag ettermiddag at den hadde en eksplosiv innretning.
Ifølge Bilds opplysninger dreier det seg om en drone som var utstyrt med en detonator og eksplosiver. En røntgenundersøkelse bekreftet at dronen inneholdt en detonator, men det oppsto ingen eksplosjon ettersom detonatoren var defekt, ifølge Bild.
Ber vitner ta kontakt
Detonatoren ble deretter fjernet før politiet benyttet den fjernstyrte bomberyddingsroboten.
Tysk politi sier de ser svært alvorlig på hendelsen, og tysk påtalemyndighet har nå tatt over etterforskningen, og delstatens kriminalpoliti har opprettet en tipstelefon og tipsportal. De ber vitner som befant seg i området rundt flyplassen, ta kontakt med politiet.
Avdelinger fra både ekstremismeavdelingen Zesa og antiterrorgruppen er koblet på etterforskningen.
Hele innretningen er plassert i en spesiell konteiner slik at den kan undersøkes nærmere for å sikre eventuelle bevis, skriver Bild.
Hendelsen vekker ekstra interesse ettersom det var fire ukrainske fraktfly i nærheten av dronen. Ifølge avisen skal etterforskere fra Nato også delta i etterforskningen.
Flytrafikken ble gjenopptatt i 2-tiden natt til onsdag, opplyser politiet. Den sørlige rullebanen ble åpnet igjen for flytrafikk først på morgenen.