Verden
Tyrkia og Pakistan sender styrker til Saudi-Arabia
Tyrkia og Pakistan skal umiddelbart utplassere styrker i Saudi-Arabia som ledd i en ny felles forsvarsallianse, opplyser de tre landene.
De tre landene inngikk i august en avtale om felles forsvar. Den forplikter dem til å komme hverandre til unnsetning dersom ett av landene blir angrepet.
Pakten knytter Natos nest største hær – Tyrkias – sammen med den islamske verdens eneste atommakt, Pakistan, og oljerike Saudi-Arabia.
Mandag holdt de tre landene et hastemøte i Riyadh der de diskuterte de siste angrepene som har vært rettet mot Saudi-Arabia.
Saudi-Arabia støtter nå regjeringsstyrkenes kamp mot houthimilitsen i Jemen, og har det siste halvåret selv kommet under angrep både fra dem, fra Iran og fra Iran-støttet milits i Irak.
Det er ikke kjent hvilken rolle de tyrkiske og pakistanske styrkene skal spille i Saudi-Arabia.