Norge

Tybring-Gjedde vil ha Norge ut av ICC

Christian Tybring-Gjedde (Frp) mener Norge bør melde seg ut av Den internasjonale straffedomstolen etter at en aktor ba om arrestordre på Israels statsminister.

Stortingsrepresentant Christian Tybring-Gjedde (Frp) mener at Norge bør melde seg ut av Den internasjonale straffedomstolen (ICC). Foto: Annika Byrde / NTB
Publisert Sist oppdatert

Stortingsrepresentanten mener en eventuell pågripelse av Benjamin Netanyahu vil ødelegge Norges troverdighet i Midtøsten og foreslår at Norge trekker seg fra domstolen ICC.

– Da kan vi trekke oss fra ICC, som de aller fleste større land har gjort. Vi trenger ikke å være der. Dette er så urimelig at vi må reagere, sier Tybring-Gjedde i « Debatten » på NRK, ifølge TV 2.

Sjefaktor Karim Khan i ICC begjærte mandagen arrestordre på statsminister Netanyahu, forsvarsminister Yoav Gallant og tre Hamas-ledere. Utenriksminister Espen Barth Eide (Ap) sa så tirsdag at Norge ville vært forpliktet til å pågripe Netanyahu om han var i Norge dersom en arrestordre blir utstedt.

Tybring-Gjedde mener derimot at Norge bør «ta et moralsk standpunkt».

– De tre fra Hamas bør man selvsagt arrestere, men å ta en demokratisk valgt leder i Israel og arrestere vedkommende er helt meningsløst.

TV 2 har spurt Frp-leder Sylvi Listhaug om hun støtter Tybring-Gjeddes utspill, noe hun ikke svarer direkte på.

– Frp har ikke behandlet noen sak om å melde Norge ut av ICC, sier hun.