Verden
Tusener marsjerte for miljøet i London
Flere tusen demonstranter krevde umiddelbar politisk handling for klima og miljø da de marsjerte i London lørdag.
Skuespiller Emma Thompson var en av dem som ledet marsjen, som hadde fått navnet «Gjenopprett natur nå». Rundt 350 organisasjoner – alt fra protestgrupper som Just Stop Oil og større organisasjoner som National Trust og Verdens naturfond WWF – sluttet seg til demonstrasjonen.
En av deltakerne sier folk kom fra hele landet med en liste med krav. Blant annet krever de at «forurenser skal betale» og at bøndene skal få mer støtte gjennom et mer klimavennlig landbruksbudsjett.
Demonstrantene krever også at det i neste parlamentsperiode innføres en lov om miljørettigheter for å etablere retten til et sunt miljø.
På sin vei gjennom den britiske hovedstaden, gjennom Hyde Park og forbi statsministerboligen i Downing Street og fram til plassen foran Parlamentet, ropte og sang demonstrantene. De vil at både valgkampen og landets neste regjering skal prioritere natur og klimaendringer.
Frontfigur og skuespiller Emma Thompsons budskap til regjeringen er at de må «slutte å være så veldig, veldig uansvarlige». Til nyhetsbyrået AFP sier hun at de politiske partienes manglende engasjement er utrolig.
– Vi er i stormens øye. Alle bryr seg om skjønnheten ved øyene våre, og den går tapt så fort, sier Thompson.