Verden

Trusler og strid om Dolly Partons dødsbo

Dolly Partons nevø Bryan Seaver var den som fortalte verden at tanten hadde gått bort. Nå anklages han for utpressing og trusler.

Publisert
SE SISTE NYHETSVIDEO

Det har brutt ut en bitter strid om Partons dødsbo og forretningsimperium mindre enn en måned etter hennes død 25. august.

Managementbyrået She's Alive har gått til retten med en begjæring om besøksforbud mot Seaver, som i mange år var Dolly Partons sikkerhetssjef.

Ifølge rettsdokumenter skal Bryan Seaver ha krevd penger for ikke å gi ut en podkast som skulle skade Partons merkevare.

Truende kampanje

Seaver anklages for en støtende, bevisst og tiltagende truende kampanje mot She's Alive for å få tilgang til penger fra Dolly Partons dødsbo, skriver The New York Times.

Avisen siterer SMS-meldinger mellom Seaver og en av Partons tidligere advokater. SMS-ene er lagt fram for retten.

I én av meldingene beskriver Seaver seg selv som en drapsmann og våpenhandler med oppdrag for private, militære selskaper. Denne meldingen blir tolket som en trussel.

Ifølge selskapet begynte Seaver å komme med trusler allerede på slutten av Dolly Partons liv.

Kan få forbud

Dersom She's Alive får medhold i retten, vil Seaver ikke få kontakte selskapets ansatte eller oppholde seg i nærheten av kontoret, og heller ikke kontakte andre klienter.

Det er store summer som står på spill. I tillegg til inntekter fra sin suksessrike musikkarriere bygde Dolly Parton opp et forretningsimperium. Fornøyelsesparken Dollywood i delstaten Tennessee er mest kjent. Et museum om artisten med tilhørende hotell åpner dessuten 29. september i Nashville.

Skiftet etter Dolly Parton er ennå ikke gjennomført.