Trumps Venezuela-angrep: Kostet USA 200 millioner kroner dagen

Operasjonene rundt Venezuela som til slutt førte til pågripelsen av landets president, nærmer seg ifølge Bloomberg en kostnad på 3 milliarder dollar.

KOSTER PENGER: President Donald Trumps operasjoner i Venezuela nærmer seg en kostnad på 3 milliarder dollar, ifølge Bloomberg.
Publisert

SE SISTE NYHETSVIDEO

 Denne artikkelen ble først publisert av Finansavisen.no

Det melder Bloomberg, som har gjort en analyse basert på Pentagon-opplysninger om driftskostnader, skipssporingsdata, satellittbilder og offentlige kunngjøringer om utplasseringer, som viser hvordan skip og fly ble omdirigert til Karibia måneder før operasjonen og i det stille brukte milliarder av dollar.

Analysen viser at operasjonene har bundet opp nesten en femtedel av den amerikanske marinens overflateflåte til en kostnad på over 20 millioner dollar dagen. 

Tilstedeværelse koster

Med luftstøtte gikk rundt 60 spesialsoldater ned fra helikoptre i Caracas, kjempet ned sikkerhetsvakter, tok målet sitt og ble fraktet tilbake til et amerikansk krigsskip utenfor kysten. Over og ferdig i løpet av noen timer, til minimal kostnad for amerikanske skattebetalere.

Men USAs militære tilstedeværelse i Karibia koster milliarder, skriver Bloomberg. 

Beregninger som avisen har gjort viser at de operative kostnadene for skipene som var utplassert der, på det meste nådde over 20 millioner dollar pr. dag fra midten av november til midten av januar. Selv om de fleste kostnadene dekkes av allerede bevilgede forsvarsmidler, kommer blant annet flytimer og avfyrte våpen i tillegg.

«Det finnes ingen beredskapskonto i forsvarsdepartementets budsjett for uventede operasjoner», kommenterte Mark Cancian ved tenketanken Center for Strategic and International Studies til Bloomberg. 

Trumps militære oppbygging i Karibia skal nærme seg 3 milliarder dollar, nær 30 milliarder norske kroner. Samtidig er flåtegrupper utplassert til Midtøsten, der konflikt med Iran truer.