Trump utsetter toppmøte med Xi i Kina
USAs krig mot Iran er den direkte årsaken til at USAs president vil utsette toppmøtet med Kinas president Xi Jinping.
SE SISTE NYHETSVIDEO
– Vi har bedt om å utsette det med en måneds tid, sier Trump til journalister i Det hvite hus, ifølge BBC og NBC News.
Møtet mellom Trump og Kinas president Xi Jinping var planlagt å finne sted mellom 31. mars og 2. april.
Den kinesiske ambassaden i Washington har foreløpig ikke kommentert nyheten.
– Det er veldig enkelt. Vi har en krig på gang
Trump skal ha foreslått utsettelsen primært for å sikre at han var i nærheten for å håndtere krigen mot Iran.
– Det er veldig enkelt. Vi har en krig på gang. Jeg synes det er viktig at jeg er her.
Ifølge USAs finansminister Scott Besset ønsker Trump å bli værende i Washington D.C. for å koordinere krigsinnsatsen.
– Å reise utenlands på et tidspunkt som dette er kanskje ikke optimalt, sier Besset.
Trump understreker at han fortsatt ser frem til å møte den kinesiske presidenten.
– Jeg gleder meg til å være sammen med ham. Vi har et veldig godt forhold, forsikrer Trump.
Kina fordømmer krigen
Kinas utenriksminister Wang Yi har tidligere fordømt krigen i Midtøsten og bedt partene komme tilbake til forhandlingsbordet.
– En sterk neve betyr ikke at man har rett. Verden kan ikke vende tilbake til jungelens lov, sa Wang på en pressekonferanse.
Utenriksministeren har vist til at krigen ble utløst av amerikanske og israelske angrep på Iran, og at det aldri burde ha skjedd.
Kina har diplomatiske og handelsmessige forbindelser med Iran. Kina har også tidligere kritisert USAs og Israels militæraksjoner i Iran.
Wang har samtidig understreket at dialog mellom USA og Kina er avgjørende for å unngå misforståelser og feilbedømmelser som kan eskalere til konfrontasjon.