Trump truer med nye angrep på Iran

Krigen i Iran tar ikke slutt denne uken, men nærmer seg slutten, sier USAs president Donald Trump. Han truer med nye angrep om Iran blokkerer oljeforsyninger.

Publisert Sist oppdatert

SE SISTE NYHETSVIDEO

Nei, men snart, svarte Trump da han på en pressekonferanse mandag fikk spørsmål om krigen ville være over denne uken.

– Alt de har er borte, inkludert deres lederskap, sa Trump og la til at de har spart noen av de viktigste målene i Iran for mulige senere angrep om nødvendig, inkludert landets strømnett.

Kort tid etter pressekonferansen svarte Irans revolusjonsgarde i en uttalelse at det er de som bestemmer når krigen er slutt, ifølge Reuters.

– Den fremtidige status for regionen er i våre væpnede styrkers hender. Amerikanske styrker kommer ikke til å avslutte krigen, heter det i uttalelsen.

Truet med enda kraftigere angrep

Ifølge Trump angrep USA over 5000 mål i løpet av de ti første dagene av Iran-krigen – og han truet med enda kraftigere angrep dersom Iran blokkerer oljeforsyninger.

– Jeg vil ikke tillate at et terrorregime holder verden som gissel og forsøker å stanse verdens oljeforsyning, sa Trump.

I uttalelsen fra Revolusjonsgarden heter det at de ikke vil tillate eksport av én eneste liter olje fra regionen hvis de amerikanske og israelske angrepene fortsetter.

Etter at krigen brøt ut, har det vært tilnærmet stans i oljetransporten gjennom Hormuzstredet – som har ført til en kraftig økning i oljeprisene. Mandag var oljeprisen en kort periode oppe i 120 dollar fatet før den falt svakt igjen gjennom dagen.

– Var i ferd med å ta over Midtøsten

Trump hevdet på pressekonferansen at Iran var på vei til å ta over Midtøsten dersom ikke USA og Israel hadde gått til angrep. Han hevdet videre at Iran ville hatt atomvåpen og allerede ha angrepet Israel.

Ifølge Trump har Iran siden fjorårets angrep skaffet seg tusenvis av missiler og andre våpen.

– Det meste av dette er nå ødelagt, men de var i ferd med å ta over Midtøsten. De siktet på land som ikke har noe med dette å gjøre, sa Trump.

Skuffet over valget av ny Iran-leder

På pressekonferansen ga Trump også uttrykk for at han er skuffet over at Iran har utpekt Mojtaba Khamenei som landets øverste leder.

– Vi tror at det kommer til å føre til mer av det samme problemet for landet, sa presidenten.

På spørsmål om den nye lederen vil være et nytt mål for USA, sa Trump at det ville være «upassende» for ham å kommentere dette.

56 år gamle Mojtaba Khamenei er sønnen til den forrige øverste lederen, Ali Khamenei, som ble drept da USA og Israel begynte sine angrep på Iran.

– Kommer ikke til å vare særlig lenge

Trump har tidligere sagt at en ny leder av Iran må godkjennes av ham.

– Hvis han ikke får godkjenning av oss, kommer han ikke til å vare særlig lenge, sa Trump til ABC News.

– Khameneis sønn er uakseptabel for meg. Vi vil ha noen som vil bringe harmoni og fred til Iran, sa den amerikanske presidenten, ifølge Axios.