Verden

Trump tjente over 1 milliard dollar på krypto i fjor

USAs president Donald Trump tjente nær 12 milliarder kroner på kryptovaluta i løpet av sitt første år tilbake i presidentembetet.

Skal angivelig ha tjent milliarder til egen lomme i fjor.
Publisert Sist oppdatert
SE SISTE NYHETSVIDEO

Dette viser tall fra USAs føderale organ for myndighetsetikk (OGE).

Nær halvparten av pengene kom fra selskapet World Liberty Financial. Selskapet ble opprettet av Trumps sønner og sønnen til USAs spesialutsending Steve Witkoff, som har vært sentral i forhandlingene i Iran-krigen og Ukraina-krigen.

Trumps kryptovirksomheter er hovedårsaken til at formuen har blitt nær tredoblet fra 2024 til 2026, ifølge Forbes, fra 2,3 milliarder dollar til 6,5 milliarder. Det siste beløpet tilsvarer snaut 65 milliarder kroner med dagens kurs.

Beskyldninger om interessekonflikter

Trump blir jevnlig beskyldt for interessekonflikter, særlig når det gjelder investeringene hans i kryptovaluta, samtidig som han som president har iverksatt flere tiltak for å deregulere sektoren – noe som har ført til at prisene har skutt i været.

Det hvite hus benekter at det er snakk om etiske utfordringer.

– Verken presidenten eller familien hans har vært involvert i – eller vil noensinne være involvert i – interessekonflikter, sier pressesekretær Anna Kelly.

– Alle tjener penger

Også presidenten selv sier at hans private investeringer holdes på armlengdes avstand.

– Jeg er ikke involvert, vi har fond som styrer pengene mine. Jeg tjente mye før jeg ble president, og de investerer pengene mine, og jeg snakker ikke med dem, sier Trump til journalister idet han går om bord i det nye presidentflyet som er gitt i gave av Qatar.

Han bruker også markedet som forklaring på hvorfor han har tjent så mye penger mens han har vært president.

– Du vet, grunnen til at jeg tjener penger, er at aksjemarkedet går opp, alle tjener penger, sier han.

Lov fra 1978

Kelly sier Trump er stolt av at han har forvandlet USA til verdens kryptohovedstad.

– Alle tiltakene fra president Trump og hans administrasjon blir gjort i det amerikanske folkets beste interesse. Og alle såkalte journalister som hevder noe annet, gjentar bare den samme, falske historien som Demokratene og de tradisjonelle mediene har spunnet på i et tiår, sier Kelly.

En lov fra 1978 gjør at amerikanske presidenter og visepresidenter må offentliggjøre sine inntekter og formuer. Også førstedame Melania Trumps inntekt offentliggjøres i rapporten. Der fremgår det at hun tjente over 10 millioner dollar på Amazon-dokumentaren om henne, samt en halv million dollar for boken «Melania».