Verden
Trump skrøt av angrep på bru i Iran – åtte skal være drept og 95 såret
Ei motorveibru som knytter Irans hovedstad Teheran til millionbyen Karaj, ble bombet for andre gang da redningsmannskaper kom til stedet, ifølge iranske medier.
– Den største brua i Iran faller sammen, for aldri igjen å bli brukt. Mye mer kommer! skriver Trump i et innlegg der han har lagt ved et ti sekunder langt videoklipp som skal vise ødeleggelsene.
– Det er på tide at Iran gjør en avtale før det er for sent, og det ikke er noe igjen av det som fortsatt kan bli et storslått land, fortsetter presidenten med store bokstaver.
Iransk statlig TV meldte tidligere torsdag om to amerikansk-israelske angrep på ei motorveibru i Karaj, som ligger rundt fire mil vest for hovedstaden Teheran.
I det første luftangrepet ble flere sivile drept eller såret, mens det andre angrepet skjedde da redningsmannskaper fortsatt var på stedet, ifølge nyhetsbyrået Fars. Åtte mennesker ble drept og 95 såret i angrepene på brua, melder statlige medier sent torsdag kveld, ifølge nyhetsbyrået Reuters.
Det israelske militæret har avkreftet at de sto bak angrepet.
B1-brua var 132 meter høy og beskrives av nyhetsbyrået Fars som Irans høyeste bru, og den ble åpnet tidligere i år. Brua er en sentral fartsåre for pendlere mellom Karaj – en by på 2 millioner innbyggere – og hovedstaden Teheran med rundt 10 millioner innbyggere.
Etter at Trump i en tale onsdag truet med å bombe Iran «tilbake til steinalderen», er også blant annet Pasteur-instituttet for medisinsk forskning blitt angrepet Teheran.