Trump sier han benåder kvinne – mangler myndighet

USAs president sier han benåder en valgfunksjonær som er dømt for tukling med stemmemaskiner, men mangler fullmakt ettersom det er snakk om en delstatlig dom.

President Donald Trump sier torsdag at han har benådet valgfunksjonær Tina Peters, men det er det bare Colorado-guvernør Jared Polis som har myndighet til å gjøre ettersom det er snakk om en dom fra en delstatlig domstol.
Publisert Sist oppdatert

Tina Peters ble dømt til ni års fengsel i en domstol i Colorado for ha tuklet med stemmemaskiner i delstaten etter presidentvalget Donald Trump tapte i 2020. To år etter valget ble det tatt ut tiltale mot kvinnen, som var kjent for å støtte Trumps udokumenterte påstander om omfattende valgfusk.

Dommen fra 2024 gjelder sikkerhetsbrudd knyttet til at hun ga Trumps allierte tilgang til stemmemaskinene.

– Tina Peters sitter i fengsel for «forbrytelsen» å kreve ærlige valg. I dag benåder jeg henne helt og holdent, skriver presidenten på Truth Social.

Valgfunksjonær Tina Peters, som åpent støttet Donald Trumps udokumenterte påstander om omfattende valgfusk i 2020, ble i en domstol i Colorado dømt til ni års fengsel for å ha tuklet med stemmemaskiner. Arkivfoto: David Zalubowski / AP / NTB

De seneste månedene har Trump benådet en rekke mennesker blant annet hvitsnippforbrytere og politiske allierte. Problemet med å benåde Peters er at hun er dømt i en delstatlig – ikke føderal – rettssak, og en benådning fra presidenten blir dermed kun symbolsk og har ingen formell effekt. Colorados guvernør Jared Polis er den som har myndighet til å benåde henne, men det regnes som svært usannsynlig at det vil skje.

Peters nektet hele veien for å ha gjort noe galt og sa under domsavsigelsen av handlingene hennes kun var ment å «tjene folket i Mesa fylke», der hun var valgfunksjonær.