Trump sier det er inngått en avtale om kjøp av Tiktok

Det er inngått en avtale om kjøp av videoappen Tiktok, sier USAs president Donald Trump.

Det er inngått en avtale mellom USA og Kina om Tiktok, sier USAs president Donald Trump.
Publisert Sist oppdatert

– Vi har en avtale for Tiktok. Vi har en gruppe veldig store selskaper som vil kjøpe den, sier han videre.

Han oppgir ikke flere detaljer om avtalen eller hvem de potensielle kjøperne er.

Avtalen vil ifølge Trump holde Tiktok gående i USA, og amerikanske myndigheter skal kunngjøre hvem som kjøper appen som nå er eid av kinesiske Bytedance.

USA og Kina bekreftet mandag at det er inngått en rammeavtale for appen. Den innebærer at de to landene skal fortsette å ha tett kommunikasjon og konsultere hverandre om detaljene for den endelige avtalen, sa Kinas toppforhandler Li Chenggang mandag.

USAs finansminister Scott Bessent sa da at målet med rammeavtalen var at videoappen skal få amerikanske eiere, og at USAs president Donald Trump og Kinas president Xi Jinping fredag skal sluttføre avtalen.

En amerikansk lov om å forby Tiktok av hensyn til rikets sikkerhet med mindre selskapet selges til ikke-kinesiske eiere, skulle egentlig tre i kraft dagen før president Donald Trump ble gjeninnsatt i januar, men ble utsatt.

Tirsdag kunngjorde Trump-administrasjonen at han for tredje gang har utsatt fristen med tre måneder. Den nye fristen er nå 16. desember.

Tiktok har rundt 170 millioner brukere i USA.