Verden
Trump roser Zelenskyj – gir Ukraina tillatelse til å produsere Patriot-missiler
President Donald Trump skrøt av sin ukrainske kollega Volodymyr Zelenskyj da de to møttes under Nato-toppmøtet i Ankara. Nå gir han Ukraina lisens til å produsere egne missiler til Patriot-systemet.
– Han har vært veldig effektiv, sa Trump til pressen mens Zelenskyj satt i stolen ved siden av.
Han sa også at Ukraina har et enormt potensial og nevnte blant annet landets mineraler. Tidligere har Zelenskyj uttrykket at Ukraina har kompetansen til å produsere amerikanske våpen. De ønsker derfor lisenser til å produsere rakettene til det amerikanske Patriot-systemet.
Nå sier Trump at de vil gi lisens til å produsere slike missiler.
Når det gjelder de ukrainske angrepene mot Russland, er Trumps analyse at det er en opptrapping som kan bidra til at krigen tar slutt.
– Begge parter i Ukraina-krigen ønsker seg en avtale, sa Trump.
Zelenskyj på den annen side sier at han tror de russiske betingelsene for fred er i endring.
Volodymyr Zelenskyj har den siste tiden drevet en kampanje for å få tilgang til luftvernsystemer.
Overtaket Ukraina har kjempet frem ved frontlinjene har nemlig hatt en stor kostnad. Russland har svart med massive luftangrep mot blant annet Kyiv.
Der de ukrainske styrkene har greit å stanse en stor andel av drone- og kryssermissil-angrepene, er forsvaret helt avhengig av systemer som Patriot for å få bukt med de ballistiske missilene som sendes.
Det har gått hardt utover sivilbefolkningen.
Natt til torsdag i forrige uke angrep Russland den ukrainske hovedstaden. Nesten nesten 80 missiler og rundt 500 droner ble skutt mot Kyiv. Ukrainsk luftforsvar skal ha skutt ned rundt 50 missiler, men flere ballistiske missiler traff byen.
«Forsvar mot ballistiske missiler er umulig uten et tilstrekkelig antall Patriot-systemer. Å skaffe dem er vår topprioritet akkurat nå. Vi diskuterte hvilke partnere som kan hjelpe med det og hvordan. Vi vil fortsette vår innsats», skrev Zelenskyj på meldingstjenesten X i etterkant.
Det vil imidlertid ta tid å få i gang produksjonen av luftvernsystemet i Ukraina. Lisensen Trump nå kommer med vil likevel være kjærkomment på lang sikt.