Verden

Trump om Iran: Møter i Det hvite hus for endelig avgjørelse – Hormuz-blokade oppheves

USAs president Donald Trump sier han fredag skal holde møter i beredskapsrommet i Det hvite hus for å ta en endelig avgjørelse rundt avtale med Iran.

USAs president Donald Trump sier han er i ferd med å ta stilling til det som er fremforhandlet med Iran.
Publisert Sist oppdatert
SE SISTE NYHETSVIDEO

Den amerikanske presidenten har lagt ut en lengre melding på Truth Social der han også lister opp en lang rekke krav til Iran.

– Iran må bekrefte at de aldri skal ha atomvåpen eller atombomber. Hormuzstredet må åpnes umiddelbart, uten toller, for uhindret skipstrafikk i begge retninger. Alle miner i havet, hvis det er noen, må fjernes eller destrueres, skriver Trump.

Opphever blokade

Han sier USA allerede har gjort en jobb med «våre fantastiske undervanns minesveipere», og at Iran skal fullføre jobben med det som er igjen.

Trump sier USA på sin side vil oppheve blokaden av Hormuzstredet.

– Skip som er fanget i Hormuzstredet på grunn av vår fantastiske og historiske havblokade, som nå blir opphevet, kan begynne prosessen med å reise hjem, skriver Trump.

Han sier samtidig at det anrikede uranet som angivelig ligger begravet dypt i bakken etter et amerikansk B2-bombeangrep for 11 måneder siden, skal graves opp av USA og ødelegges. Dette i nøye koordinasjon med Iran og IAEA, ifølge Trump.

Ingen penger

– Det blir ikke utvekslet noen penger mellom landene inntil videre beskjed. Andre ting som er mindre viktig, er det enighet om, skriver Trump.

Tidligere har det vært meldt av anonyme kilder fra amerikansk hold at Iran og USA er enige om en avtale som innebærer 60 dagers våpenhvile og gjenåpning av Hormuzstredet i denne perioden. Samtidig skal det forhandles videre rundt Irans atomprogram, ble det sagt torsdag.

Iran har gjentatte ganger avvist at de har hatt ambisjoner om å utvikle atomvåpen.

Irans utenriksminister Abbas Araghchi sa under et besøk i Oman fredag at USA må droppe sine overdrevne krav dersom en sluttavtale skal inngås.

– Den iranske ministeren antydet at muligheten for en sluttavtale var avhengig av å få en slutt på de overdrevne kravene, den konstante endringen og de selvmotsigende standpunktene til den amerikanske siden, heter det i en uttalelse fra det iranske utenriksdepartement i en oppsummering av samtalen mellom Araghchi og hans omanske motpart.

Iran: Ingen tillit til ord

Tilliten til amerikanske ord og garantier er lik null, framholder Irans Mohammad Bagher Qalibaf. Praten rundt forhandlingsbordet har ikke særlig mye å si, mener den iranske forhandlingssjefen.

– Vi sikrer ikke ettergivelser gjennom dialog, men med missiler. I forhandlinger prøver vi simpelthen å få dem til å forstå, skriver Qalibaf.

– Vi har ingen tillit til garantier eller ord, kun handlinger. Ingen handlinger vil bli gjort før den andre siden gjør noe, fortsetter han.

– Vinneren i enhver enighet er den som er best forberedt på krig fra og med dagen etter, sier den iranske forhandlingslederen.