Trump sier Irans ayatolla Ali Khamenei er død
USAs president Donald Trump sier at Irans øverste leder ayatolla Ali Khamenei er død av israelske og amerikanske angrep.
SE SISTE NYHETSVIDEO
– Khamenei, en av historiens ondeste personer, er død, skriver Trump i sosiale medier.
– Dette er ikke bare rettferdighet for det iranske folket, men for alle store amerikanere og for de menneskene fra mange land over hele verden som har blitt drept eller lemlestet av Khamenei og hans gjeng, skriver Trump.
– Dette er den største muligheten for det iranske folket til å ta tilbake landet sitt, skriver han.
Han sier videre at krigen mot Iran kommer til å pågå uavbrutt så lenge det er nødvendig for å oppnå målene som er satt om fred i hele Midtøsten.
La ut bilde
Opplysningene er ikke bekreftet fra Iran, men israelske kilder har sagt til flere medier og nyhetsbyråer at Khamenei er død.
På ayatollaens X-konto på farsi er det også lagt ut et bilde som kan tolkes som en bekreftelse på at han er død.
Israels statsminister Benjamin Netanyahu sa tidligere på kvelden at det var «flere tegn» som tydet på at Khamenei er drept.
Nyhetsbyrået AFP skriver at både Trump og Netanyahu har blitt vist et bilde av liket til Khamenei, ifølge kilder til to israelske TV-kanaler. Trump har ikke kommentert dette.
– Tegn til
De første antydningene kom da Israels statsminister Benjamin Netanyahu tidligere på kvelden sa i en uttalelse at det var tegn til at Khamenei «ikke lenger eksisterer».
Han sa Israel og USA i sine angrep lørdag morgen hadde ødelagt Khameneis residens og drept ledere i Irans revolusjonsgarde.
Også Trump antydet en bekreftelse til amerikanske medier i løpet av kvelden. Han sa at historien om ayatollaens død framsto «korrekt».
Det israelske forsvaret (IDF) opplyste senere at sju iranske ledere og kommandører var blitt drept, men uten å navngi hvem dette dreide seg om. Iran har ikke kommentert uttalelsen direkte.
«Psykologisk krigføring»
Samtidig som det fra israelsk og amerikansk side ble varslet om at Irans øverste leder og flere av hans nærmeste underordnede var drept, avviste Iran påstanden gjennom sine offisielle kanaler. Kilder ved Khamenei kontor hevdet at lederen er i live.
– Fienden driver psykologisk krigføring, alle må være oppmerksomme, lød advarsel fra informasjonssjefen ved Khameneis kontor.
Irans statlige medier avviste påstanden om lederens død og uttalte bare sekunder før Trumps kunngjøring at Khamenei var i live og aktiv med i ledelsen av krigshandlingene.
Nytt angrep fra Iran
Samtidig som ordkrigen rundt Khameneis død preget nyhetsstrømmen jorden rundt lørdag kveld, innledet Irans militære et nytt omfattende rakett- og droneangrep mot flere mål i Midtøsten.
Flere meldte om eksplosjoner sentralt i Israel, ifølge nyhetsbyrået AFP, blant annet i Tel Aviv, Israels største by, der en person er død. Også Jerusalem og Ramallah på Vestbredden skal være angrepet.
Også i Qatar kom det meldinger om angrep. Så mange som 65 raketter og 12 droner fra Iran skal ha blitt registrert, melder Reuters.