Trump: – Alle Nato-land unntatt USA bør nå 5 prosentmålet
Donald Trump mener USA allerede har betalt altfor mye til Nato og fastslår at USA er det eneste landet som ikke behøver å bruke 5 prosent av BNP på forsvar.

Siste
-
Norge tapte EM-kvartfinalen i siste minutt – Hegerberg med mål og straffemiss
-
Syriske regjeringsstyrker trekker seg tilbake i Sweida
-
Turister fengslet etter branner i Lofoten – undersøker sammenheng med branner på Frøya i fjor
-
USA: Iransk våpenforsendelse stoppet på vei til houthiene i Jemen
-
Zuckerberg ventes å vitne i gigantsøksmål
USAs president har lenge krevd at Nato-landene bør bruke 5 prosent av bruttonasjonalproduktet på forsvar. Nå argumenterer han imidlertid for at dette gjelder alle Natos 32 medlemsland unntatt USA ettersom de andre landene har vært «gratispassasjerer» i lang tid.
Uttalelsen ble gitt til en journalist på en flyplass i New Jersey i forkant at Nato-toppmøtet i Haag neste uke.
– Jeg mener de bør gjøre det. Jeg synes ikke vi bør gjøre det, sa han.
– Vi har støttet Nato så lenge. I mange tilfeller tror jeg vi har betalt nesten 100 prosent av utgiftene, sa han for så å kritisere Canada og Spania for å være spesielt dårlige betalere.
Spanias statsminister Pedro Sánchez har gitt Nato beskjed om at Spania er imot det nye 5 prosentmålet.
Ifølge Trump må Spania betale som alle andre.