Verden
Tre drept i israelske angrep i Gaza
Tre personer ble drept av israelske angrep på Gazastripen torsdag. Det bekrefter det palestinske sivilforsvaret.
Én person ble drept nær byen Qarara da det israelske angrepet traff teltet hans i Al-Mawasi-området øst for Khan Younis i det sørlige Gaza, opplyser sivilforsvaret.
En annen døde av skadene han pådro seg da en israelsk drone traff et hus i flyktningleiren Al-Shati vest for Gaza by.
Senere torsdag ble en bilist drept og flere såret i et luftangrep, også dette i Gaza by.
Israels militære (IDF) hevder torsdag kveld at angrepene var rettet mot «Hamas-terrorister».
Til tross for den amerikansk-støttede våpenhvilen som ble inngått i oktober i fjor, har Israel fortsatt å angripe de palestinske områdene under påskudd av at de angriper militante terrorceller.
Israels hærsjef, generalløytnant Eyal Zamir, lovet tirsdag å fortsette «avmilitariseringen av Gaza og avvæpningen av Hamas med alle nødvendige midler», til tross for USAs nylige forsøk på å fremme våpenhvilen.
Hamas anklager på sin side Israel for å bryte våpenhvilen og undergrave alle forsøk på å iverksette USAs president Donald Trumps plan for en slutt på konflikten. Planen innebærer blant annet israelsk tilbaketrekking og avvæpning av Hamas.
Mer enn 1300 palestinere er blitt drept i Gaza siden våpenhvilen trådte i kraft for ti måneder siden, ifølge helsetjenestepersoner i Gaza. Israel har opplyst at fem israelere er blitt drept i den samme perioden.