To siktet for korrupsjon knyttet til Follobanen-prosjektet – erkjenner skyld
To personer er siktet for grov korrupsjon og grov økonomisk utroskap etter at de fikk utført utomhusarbeider på sine private eiendommer på Bane Nors regning.
Siste
-
Interpol arresterer 85 personer i omfattende aksjon mot organisert kriminalitet
-
Værtrøbbel for offshoretrafikken
-
Kina fortsetter militærøvelse – Taiwan fordømmer
-
Tyrkia med landsomfattende aksjon mot antatte IS-tilhengere
-
Russland varsler skjerpede krav i fredssamtaler etter påstått angrep på Putin-bolig
De to var ledere – én fra Bane Nor, og én fra en entreprenør – og Bane Nors Follobaneprosjektet ble fakturert for arbeidene, melder Byggindustrien.
Saken skal gå for Follo og Nordre Østfold tingrett 20. januar neste år som tilståelsessak.
Totalt dreier det seg om ulovlig fakturering på over 2,6 millioner kroner. Det er mindre enn det opprinnelige anslaget på nær 4 millioner kroner.
Politiet ser alvorlig på saken, men det er ikke kjent hvilken straffepåstand påtalemyndigheten har lagt ned.
– Gitt omfanget mener påtalemyndigheten at resultatet må bli en lengre ubetinget fengselsstraff, sier politiadvokat Isak Dammann i Øst politidistrikt til bransjebladet.
Forsvareren til den tidligere Bane Nor-ansatte, advokat Bernt Heiberg, sier at hans klient har erkjent straffskyld og er klar til å ta konsekvensene.
Den entreprenøransattes forsvarer, advokat Jan Erik Teigum, har tidligere sagt til Byggeindustrien at hans klient vil gjøre opp for seg, men at de ikke er helt enige med påtalen om straffeutmåling.
juleideer fra kreative ideer