To personer skutt av grensevakter i Portland

Føderale agenter fra den amerikanske grensevakttjenesten har skutt to personer i Portland i delstaten Oregon. Tilstanden er ukjent.

Politi var torsdag i arbeid på stedet etter skyteepisoden.
Publisert Sist oppdatert

SE SISTE NYHETSVIDEO

– To personer er innlagt på sykehus etter en skyting som omfattet føderale agenter, står det i en uttalelse fra politiet i Portland.

Politiet sier at det ikke var involvert i hendelsen, og at tilstanden til de to som ble skutt, er ukjent.

En ABC News-tilknyttet lokal stasjon melder at de føderale agentene tilhører grensevaktstyrken (U.S. Customs and Border Protection), og at FBI skal etterforske saken.

Bilkontroll

Hendelsen skjedde i forbindelse med en bilkontroll, står det i en uttalelse fra sikkerhetsdepartementet i Washington.

– Klokken 14.19 gjennomførte grensevakter målrettet bilkontroll i Portland. Passasjeren i kjøretøyet som var målet for kontrollen, var en venezuelansk ulovlig innvandrer tilknyttet den internasjonale Tren de Aragua-prostitusjonsringen og involvert i en nylig skyteepisode i Portland, skriver departementet på X.

– Kjøretøyets sjåfør antas å være medlem av den ondskapsfulle venezuelanske gjengen Tren de Aragua. Da betjenter identifiserte seg for personene i kjøretøyet, brukte sjåføren kjøretøyet som våpen og prøvde å kjøre ned agentene, står det videre i uttalelsen.

– Av frykt for livet og sikkerheten, skjøt en agent for å forsvare seg. Sjåføren kjørte av gårde med passasjeren og flyktet fra stedet, skriver departementet videre.

Tren de Aragua er et venezuelansk narkokartell som i fjor ble satt på USA og Canadas terrorlister.

Politiet kan ikke gå god for forklaringen

Politiet i Portland opplyste senere på en pressekonferanse at det ikke kan bekrefte opplysningene i uttalelsen fra sikkerhetsdepartementet.

På en pressekonferanse senere torsdag kveld opplyste Portland-politiet, byens ordfører Keith Wilson og delstatens guvernør Tina Kotek at de ikke har detaljer om hva som førte til skytingen.

Tidligere på kvelden uttalte politiet at skytingen skjedde nær en helseklinikk øst i byen. Seks minutter etter ankomst til stedet og etter å ha slått fast at føderale betjenter var involvert i skytingen, opplyste politiet at to personer hadde fått skuddskader.

En mann og en kvinne ba om hjelp på et sted som ligger 3 kilometer nordøst for klinikken, og der påførte politiet turniké før de to ble sendt til sykehus, opplyste politiet.

Kvinne drept i Minneapolis

– Vi har forståelse for forsterkede følelser og spenningsnivå som mange kjenner på etter skytingen i Minneapolis, men jeg ber lokalsamfunnet om å forbli rolig mens vi jobber for å finne ut mer, sier Portlands politisjef Bob Day.

Onsdag ble 37 år gamle Renee Nicole Macklin Good skutt av en betjent fra immigrasjonsmyndigheten Ice i Minneapolis i Minnesota. Føderale myndigheter sier at hun prøvde å kjøre på betjentene, og at det ble skutt mot henne i selvforsvar.

Visepresident J.D. Vance framstilte torsdag kvinnen som «et offer for venstreorientert ideologi» som ble oppmuntret av det han kaller et nettverk av politisk motiverte grupper som vil forstyrre politiets arbeid. President Donald Trump har også forsvart Ice-agenten som skjøt henne og kaller det selvforsvar.

Både Minneapolis-ordfører Jacob Frey og Minnesota-guvernør Tim Walz bestrider dette, og en video av hendelsen reiser også tvil ved om drapet skjedde i selvforsvar.

(©NTB)