To menn tiltalt for grov voldtekt i Stavanger

To menn i 20-årene er tiltalt for grov voldtekt av en kvinne i 20-årene i Stavanger i fjor sommer.

To menn er tiltalt for grov voldtekt av en kvinne i Stavanger i fjor sommer.
Publisert Sist oppdatert

De to mennene, som opprinnelig er fra Midtøsten, skal ha fulgt etter kvinnen da hun var på vei hjem fra Stavanger sentrum natt til 27. juli i fjor, ifølge Stavanger Aftenblad.

Ifølge tiltalen hadde kvinnen truffet mennene i Stavanger sentrum. De fulgte etter henne i bil og skal ha dratt kvinnen inn i kjøretøyet før de kjørte til et sted utenfor sentrum.

Mennene hindret ifølge tiltalen kvinnen å forlate bilen før hun hadde hatt seksuell omgang med dem begge. Det skal ha medført så sterk frykt hos kvinnen at hun oppga all motstand.

Mennene har erkjent å ha vært sammen med henne, og har også forklart at det var seksuell kontakt, men mener det var frivillig.

Voldtekten er grov, fordi det legges særlig vekt på at den er begått av flere i fellesskap, heter det i tiltalen. Strafferammen for grov voldtekt er 15 års fengsel.

En av de tiltalte mennene rømte fra Åna fengsel da han var varetektsfengslet. Han ble senere pågrepet i Bosnia, og returnert til Norge og norsk politi.