Thorbjørn Jagland siktet for grov korrupsjon – flere eiendommer ransaket torsdag

Økokrim ransaket og tok beslag ved flere av Jaglands eiendommer torsdag. Han er formelt siktet for grov korrupsjon.

Thorbjørn Jagland sammen sin advokat Anders Brosveet utenfor boligen sin i Oslo torsdag.
Publisert Sist oppdatert

De seks kom i en bil registrert på Økokrim, skriver VG. Også Aftenposten melder om ransakelsen. Da tidligere statsminister Jagland selv kom ut av leiligheten, kommenterte han saken kort overfor pressen:

– Jeg har bare en ting å si: Det er at jeg er veldig glad for at saken blir opplyst, sa Jagland.

Ifølge lokalavisene Aust-Agder Blad og Agderposten var de også på plass i huset til Jagland og hans kone Hanne Grotjord i Risør. Senere meldte Varden at flere Økokrim-ansatte har vært inne i hytta han eier med sin kone i Holtardalen i Rauland i Vinje.

Økokrim arbeidet på stedene i flere timer. Økokrim-sjef Pål Lønseth bekrefter at Jagland er siktet for grov korrupsjon, og at han blir avhørt på et tidspunkt.

– Det er tale om et omfattende materiale og vi er i gang med innhenting av informasjon ut over det som ligger i Epstein-filene. Etterforskningen er omfattende og vil innebære betydelig etterforskning internasjonalt i samarbeid med utenlandske politimyndigheter, sier Lønseth til Aftenposten.

Siktet

Europarådets ministerkomité opphevet immuniteten til sin tidligere generalsekretær onsdag i forbindelse med avsløringene i Epstein-dokumentene.

Økokrim besluttet i forrige uke å åpne etterforskning mot Jagland for mistanker om grov korrupsjon. Ransakelsen og siktelsen tar saken et steg videre.

–Dette innebærer ingen reell endring i sakens karakter, men er en juridisk konsekvens av politiets metodebruk, skriver hans advokat Anders Brosveet i Elden Advokatfirma i en uttalelse.

Til TV 2 sa statsminister Jonas Gahr Støre torsdag kveld at det er en stund siden sist han hadde kontakt med Jagland, og at han ikke kommer til å blande seg i straffesaken mot partifellen:

– Det er en svært alvorlig mistanke. Jeg er glad jeg lever i en rettsstat der påtalemyndigheten tar sitt ansvar, sa Støre.

Leiligheter og villaer

I Økokrims brev til Europarådet framgår det at Jagland og hans familie ved flere anledninger har benyttet Epsteins leiligheter i Paris og New York, samt hatt et lengre opphold ved hans villa i Palm Beach i Florida. Videre har Jagland takket ja til å få dekket reise- og hotellutgifter, men at dette ikke ble noe av.

– Samlet sett indikerer dokumentene at Epstein i perioden forsøkte å utnytte Jaglands nettverk og posisjon på ulike måter, skrev Lønseth i brevet.

Jagland har uttalt gjennom sin forsvarer at han synes det er positivt at saken skal etterforskes, og at de er trygge på utfallet.

– Det var ventet at Europarådet ville oppheve immuniteten hans, og det gjør det mulig for Økokrim å etterforske saken, sa Andreas Brosveet onsdag.

Også etterforskning av diplomatpar

– Vårt fokus nå er å fremskaffe slik at faktum blir mest mulig korrekt og fullstendig før det trekkes konklusjoner. Økokrim har allerede fått oversendt dokumentasjon fra Jagland i saken, og han ser fram til å bistå Økokrim i ytterligere klarlegging av saksforholdet, fortsatte han.

Ifølge Brosveet sier Jagland at han ikke mener det foreligger forhold som medfører straffansvar.

Også andre norske Epstein-kontakter er i Økokrims søkelys. Det ble kjent mandag at diplomatparet Mona Juul og Terje Rød-Larsen er siktet for henholdsvis grov korrupsjon og medvirkning til grov korrupsjon. En leilighet er blitt ransaket i forbindelse med den etterforskningen.

Økokrim ransaket flere av Thorbjørn Jagland eiendommer samtidig torsdag. Her bæres beslag ut av leiligheten hans på Frogner i Oslo.
Økokrim bærer beslag ut av boligen til Thorbjørn Jagland i Risør.