Verden

Teslas overskudd krympet i tredje kvartal

Overskuddet til elbilprodusenten Tesla var nesten halvert i tredje kvartal, sammenlignet med samme periode i fjor.

Publisert
SE SISTE NYHETSVIDEO

Selskapet rapporterte onsdag at resultatet etter skatt endte på 787 millioner dollar, snaut 7,4 milliarder kroner. Det tilsvarer 22 cent per aksje og er en nedgang på 44 prosent siden samme kvartal i fjor.

Det justerte resultatet når enkelte poster holdes utenfor ble imidlertid 48 cent per aksje, 3 cent over Wall Street-analytikernes forventninger.

Inntektene var i praksis uendret og landet på 28 milliarder dollar, så vidt under analytikernes prognoser.

Tesla-gründer Elon Musk sa i en telefonkonferanse med investorer i SpaceX – det andre børsnoterte selskapet hans – at han vurderer å fusjonere de to virksomhetene. Han sier begge selskapene har opprettet komiteer for å diskutere en mulig fusjon, men sier det fortsatt kan være hindringer på veien.

Etter å ha steget med 3,6 prosent i løpet av dagen, fortsatte Tesla-aksjen oppturen med en økning på ytterligere 1,6 prosent i ettermarkedshandelen onsdag ettermiddag.