Næringsliv

Taper 5 millioner på salg av praktgård

I 2007 kjøpte Statsbygg den tidligere kongsgården Åker ved Hamar for 24 millioner kroner. Nå legges den ut for salg nesten 5 millioner billigere.

Verdien på Åker gård er redusert med 18 prosent siden Statsbygg kjøpte prakteiendommen i 2007, mener Statsbygg.
Publisert Sist oppdatert

På Hamar vekker Statsbyggs beslutning om å selge det tidligere krongodset med utsikt over Mjøsa, sterke følelser.

– Dette er en kulturpolitisk skandale. Åker gård er ett av de historisk viktigste stedene vi har, det er nesten som om du skulle selge Stiklestad. Jeg synes håndteringen av gården står til stryk, sier Hamar-ordfører, Einar Busterud, til Aftenposten i dag.

– Åker gård legges ut for salg fordi staten ikke har behov for eiendommen lenger, sier kommunikasjonsdirektør Hege Njaa Aschim i Statsbygg.

Les også: Fortsatt stigning i boligprisene bekymrer

Prisreduksjon

At Statsbygg i et generelt stigende eiendomsmarked legger eiendommen ut til salg 18 prosent rimeligere enn da de kjøpte de elleve bygningene på 104 mål tomt i 2007, forklarer Njaa Aschim, på denne måten:

Åker gård i forgrunnen og med utsikt over Mjøsa, rammes inn av E6 til høyre og Rørosbanen. Foto: Statsbygg/ finn.no
Åker gård i forgrunnen og med utsikt over Mjøsa, rammes inn av E6 til høyre og Rørosbanen.

– Det er tatt ny takst nå og vurderingen av markedsverdien tilsier da en takst på 19,7 millioner kroner. Dette skyldes i hovedsak at markedet er annerledes enn da vi kjøpte.

– Bygningene er ivaretatt på ordinær måte fra vår side, opplyser hun til ABC Nyheter.

– Imponerende historie

På Statsbyggs hjemmesider presenteres praktgårdens fordeler. Her sier Aschim at «det er en kulturhistorisk perle».

– Åker gård har ikke bare en imponerende historie, men er også en eiendom med utviklingsmuligheter, sier hun.

Les også: Forsvaret sikret kongens hyttetomt

Eiendommen er - før fradeling av areal for utvidelse av E6 - på 104 mål. Salget omfatter elleve bygninger på til sammen 7174 kvadratmeter, blant annet en hovedbygning, drengestue, stabbur, hønsehus, fjøs, garasje og kontorbygg.

Den eldste bygningen er fra 1650-tallet.

På annonsemarkedet Finn presenteres den tidligere vikingeiendommen med spor etter et langhus, slik: «Ærverdig kultureiendom med utviklingspotensial».