Taiwans president fordømmer Kinas militærøvelse
President Lai Ching-te på Taiwan kommer med en sterk fordømmelse av Kinas omfattende militærøvelse nær den selvstyrte øya.
Annonse
– Dette er en åpenbar provokasjon mot regional sikkerhet og den internasjonale ordenen, skriver Lai på Facebook tirsdag.
Han beskylder Kina for å undergrave regional stabilitet og vise ringeakt for verdenssamfunnets forventninger om fred.
Kina begynte mandag en omfattende militærøvelse i farvannene og luftrommet rundt Taiwan. Tirsdag fortsatte de kinesiske styrkene øvelsen, som blant annet innebærer trening på en blokade av Taiwan.
I en melding på Facebook tidligere tirsdag lovet Lai at han ikke ville eskalere situasjonen eller provosere fram konflikt.
Regjeringen i Kina anser Taiwan som en del av sitt territorium. I praksis er Taiwan selvstyrt, med et demokratisk styresett.