Verden

Syrias nye informasjonsminister lover pressefrihet

Informasjonsministeren i Syrias overgangsregjering sier han vil jobbe for en fri presse og forplikter seg til ytringsfrihet i landet etter Assad-regimets fall.

Publisert Sist oppdatert

– Vi jobber for å styrke presse- og ytringsfriheten som ble sterkt begrenset i områder som var kontrollert av den tidligere regjeringen til Bashar al-Assad, sier informasjonsminister Mohamed al-Omar.

Etter over fem tiår ved makten ble Assad-regimet styrtet av islamistiske opprørsgrupper 8. desember. Det er nå en overgangsregjering som styrer Syria før et eventuelt nytt valg.

Assad-regimet begrenset pressefriheten sterkt i Syria under sitt lange styre. Organisasjonen Reportere uten grenser (RSF) rangerte Syria nest sist for pressefrihet i 2024, kun foran Eritrea, men bak Taliban-styrte Afghanistan.