Verden

Sverige: Tak har rast ned på kjøpesenter i Östersund – norsk mannskap på vei

Tre personer skal ha blitt kjørt til sykehus. Norsk mannskap skal bistå.

Deler av taket til en sportsbutikk på et kjøpesenter i Östersund i Sverige har falt ned. Tre personer er ifølge Aftonbladet sendt til sykehus.
Publisert Sist oppdatert

Tre personer er ifølge Aftonbladet sendt til sykehus, men de skal ikke være alvorlig skadd.

– Det er taket på en av butikkene som har rast ned. Det skal ha vært personer inne i den aktuelle butikken som vi har lyktes med å hente ut, og andre skal ha tatt seg ut selv, forteller en talsperson for redningsmannskapene til avisen.

Det er taket på en Intersport-butikk som har kollapset ifølge Östersunds-Posten.

For å fastslå om det fortsatt befinner seg folk i lokalene til Intersport-butikken, blir de nå gjennomsøkt ved hjelp av hunder.

Norsk mannskap på vei

Hovedredningssentralen melder på X/Twitter at et norsk mannskap er på vei fra Ørland til Sverige i et redningshelikopter for å bistå svenske redningsmannskaper, skriver NTB.

– Vi skal hjelpe den lokale redningslederen med å vurdere hva de kan foreta seg. Det er først og fremst vår USAR-kompetanse vi stiller med, sier vakthavende brannsjef Ola Kviteng i Trøndelag brann- og redningstjeneste til Adresseavisen.

I alt sender de fire personer fra sin USAR-enhet. USAR står for Urban Search and Rescue.

Store snømengder

Årsaken til ulykken er ikke kjent, men det kan ha vært store snømengder som fikk taket til å gi etter.

– Vi mistenker at det har å gjøre med snømassene på taket, sier vakthavende befal Mikael Lundberg i redningstjenesten til Expressen.

Det skal ha vært folk i og utenfor bygget da hendelsen skjedde.