Verden
Sverige skal skyte nesten 500 bjørner i løpet av årets jakt
Naturvernorganisasjoner reagerer sterkt på jaktlisensene som er gitt for å drepe bjørnen.
Sverige har satt i gang sin periode med bjørnejakt, og flere har fått lisens til å skyte brunbjørn enn tidligere, skriver The Guardian.
Målet er å kvitte seg med 486 bjørner.
Og jakten fikk en pangstart. Rundt klokken elleve onsdag formiddag kunne Svensk Jakt melde at det var skutt 71 bjørner i løpet av morgentimene.
De 486 bjørnene som skal skytes, tilsvarer cirka 20 prosent av Sveriges bjørnebestand. Dette vil føre til at det vil være omtrent 2000 bjørner igjen etter jakten.
Men bjørnejakten har også ført til reaksjoner.
– Troféjakt
Det høye antallet lisenser har fått Magnus Orrebrant til å reagere. Han er styreleder i Svenska Rovdjursföreningen.
– Det er en ren troféjakt, sier han til The Guardian.
Han mener viltforvaltningen i Sverige handler mer om å drepe dyr i stedet for å ta vare på dem.
Ifølge The Guardian ble det drept 722 bjørner i fjor, som var ny rekord i Sverige.
Selv om det er lisenser til å skyte 486 bjørner, kan fortsatt noen bjørner skytes hvis de vurderes som en trussel mot husdyr.
Følger regjeringen
Magnus Rydholm, kommunikasjonsdirektør for Svenska föreningen för jakt og viltforvaltning, sier at de kun følger direktivet fra den svenske regjeringens viltpolitikk.
– Det handler om en balanse mellom mennesker og de store rovdyrene. Derfor starter bjørnejakten, sier han til The Guardian.
Brunbjørn skal være en strengt beskyttet art i Europa. Naturvernorganisasjoner mener at jakten på bjørnene er i strid med EUs habitatdirektiv.
I habitatsdriektivet står det at bevisst jakt eller avliving av strengt beskyttede arter er forbudt, skriver The Guardian.
Orrebrant er redd for at bjørnejakten skal ta samme vei som elgjakten i Sverige. Han mener siden det er drept så mange elg de siste årene, er det nå bjørnene som får lide.