Verden

Sverige: Russiske bombefly oppdaget utenfor Gotland

To svenske kampfly rykket ut til russiske luftfartøyer.

Dette bildet fra det svenske forsvaret skal vise to av flyene utenfor Gotland.
Publisert Sist oppdatert

Det skrive det svenske forsvaret i en pressemelding tirsdag ettermiddag.

To russiske bombefly av typen Tupolev Tu-22 «Backfire» og to kampfly av typen Sukhoj Su-27 «Flanker» ble visuelt identifisert av svenske kampfly øst for den svenske øya Gotland i Østersjøen.

– Vi har stålkontroll på når og hvordan de velger å fly. Vi la merke til i dag at de begynte å nærme seg oss, noe som fikk oss til å handle, sier Dennis Hedström ved det svenske luftforsvaret til Aftonbladet.

Ifølge Försvarsmakten var også nederlandske kampfly fra Natos Air Policing-oppdrag i Baltikum og finske kampfly i beredskap.

Det er normalt å sende opp kampfly når ukjente fly dukker opp i eller utenfor et lands luftrom. Formålet er som regel å identifisere flyene og eventuelt eskortere de identifiserte luftfartøyene bort.

Se video fra arkivet: Russisk jagerfly med livsfarlig manøver

Flere tilfeller

Dette er ikke første gang Nato har rykket ut til russiske fly over Østersjøen i desember.

Fredag 6. desember rykket to nederlandske F-35 ut fra en Nato-base i Estland etter at det dukket opp russiske militærfly på radaren.

– Det er derfor våre folk er der, for å beskytte vårt felles luftrom mot russiske trusler. Som det nok en gang ble tydelig på fredag, er russiske styrker aktive på alle mulige måter i nærheten av Natos luftrom, sa Nederlands forsvarsminister Ruben Brekelmans om hendelsen, ifølge Reuters.

Et Sukhoj Su-27 «Flanker» fotografert av det svenske forsvaret. Foto: Försvarsmakten
Et Sukhoj Su-27 «Flanker» fotografert av det svenske forsvaret.

Norske fly har rykket ut

Tidligere i desember kunne ABC Nyheter melde om at det norske luftforsvaret har rykket ut for å identifisere fremmede luftfartøyer utenfor norsk luftrom minst 38 ganger i år.

Minst 62 ukjente fly har blitt identifisert i forbindelse med oppdragene, kjent som QRA (quick reaction alert). Flyene som dukker opp utenfor norsk luftrom er som oftest russiske.