Norge
Svensk krimekspert: Barn dreper for premien av en emoji
— Jeg tror aldri våre sikkerhetstjenester vil være i stand til å se trusselen som dette utgjør, sier den svenske journalisten Diamant Salihu.
– Dette krever innsats fra de myke sidene, fra foreldre, skoler og barnevern, sier den prisbelønte SVT-journalisten til NTB.
Han er invitert til Arendalsuka, hvor det onsdag skal holdes en debatt om hvordan samfunnet kan møte utfordringen med at barn rekrutteres til ekstremisme og kriminelle nettverk.
Han har tatt oppdraget i Norge som en forlengelse av ferien og har med hele familien. Tross den forstemmende innsikten i en økende radikalisering av unge mennesker, har journalisten satset på barn og familie.
– Det jeg tror om hvorfor disse ungdommene utfører slike lovbrudd, er at de gjennomgår veldig fort en radikalisering og opplever en forherligende statusøkning i det digitale miljøet, sier Salihu.
Politiets sikkerhetstjeneste (PST) jobber fortløpende
Til debatten onsdag vil Salihu blant annet møte barne- og familieminister Lene Vågslid (Ap) og Politiets sikkerhetstjenestes (PST) nye kontraterrorsjef Ane Mannsåker Roald.
– PST er klar over denne trusselen og samarbeider løpende med politiet og andre aktører for å forebygge og forhindre denne trusselen, sier Roald til NTB.
Men hun forklarer at det ikke bare er politiet som kan forebygge trusselen som hurtig radikaliserte barn og ungdommer kan utgjøre.
– Vi er avhengig av at også andre deler av samfunnet tar denne trusselen på alvor og bidrar til å forhindre at unge radikaliseres til ekstremisme, legger Roald til.
En emoji i betaling
Diamant Salihu har skrevet to bøker og brukt mange år på å forstå og kartlegge det svenske kriminelle nettverket Foxtrot og avleggerne som er skapt etter interne stridigheter.
Gravejournalisten sammenligner nettverket med de gamle MC-gjengene, men skinnvestene er borte. I stedet sitter voksne, smarte rekrutterere skjult i utlandet og pleier kontakt med sårbare ungdommer på digitale plattformer. Med smiger, digital status og lovnader om penger får de barn til å ta på seg voldsoppdrag uten videre kunnskap om bakgrunn eller begrunnelse.
Det viktigste er belønningen i form av en emoji som kan settes på profilen sin i sosiale medier. De som forstår symbolet, vet også hva vedkommende har begått av kriminelle tjenester.
– Høvdingen sitter i Iran, og han har en rekrutterer i Irak, som igjen groomer og booster opp en 16-åring i Norge. Denne gutten sier at han jobber for Foxtrot og setter ut et drapsoppdrag til en eldre gutt. Og alt dette gjør han fordi han da kan sette på en bestemt emoji i sine sosiale medier, sier Salihu.
Norsk kriminalitet
I Sverige har Foxtrot-lederne Rawa Majid og Ismail Abdo preget kriminaliteten i mange år med blodige oppgjør og at stadig yngre gjerningspersoner begår grove kriminelle handlinger. Ifølge svenske medier er minst 30 drap begått i Sverige de senere årene, mange saker der ofrene har vært helt uten forbindelse med det kriminelle nettverket.
Også i Norge har det vært flere straffesaker med direkte kobling til nettverket. I slutten av april døde en mann etter at han ble skutt på Økern i Oslo. To svenske ungdommer, som også skal ha begått et drap i svenske Norrköping to dager senere, er siktet i saken.
I oktober vil en norsk 19-åring få kunngjort dommen sin i engelsk rettsvesen etter at han tidligere i august ble kjent skyldig i å ha planlagt et bestillingsdrap på vegne av Foxtrot mot betaling. Han risikerer 45 års fengsel for dette.
I Stavanger er tre andre tenåringer tiltalt i samme sak, deriblant en gutt som bare var 16 år da han skal ha videreformidlet oppdraget til 19-åringen som reiste til England.
Enkle å manipulere
– Mange er sårbare barn som er lette å manipulere. De søker bekreftelse, sier Salihu og forteller at den første kontakten som oftest oppstår på åpne sosiale medier som Instagram eller Tiktok, for deretter å flyttes over på krypterte plattformer.
Etter å ha tilbrakt mange år i Tyrkia på flukt fra svensk politi, skal Rawa Majid i dag befinne seg i Iran. I bytte mot at han ikke puttes i fengsel eller utleveres, bruker nå iranske myndigheter Foxtrot-nettverket til å ramme politiske mål i utlandet, forteller den svenske journalisten.
I mars i fjor ble Foxtrot ilagt sanksjoner av USA, som skrev at Majid samarbeider med Irans etterretningstjeneste om å angripe israelske og jødiske mål i Europa.
Fremtidens krigføring
Fra Iran kan i prinsippet sårbare ungdommer manipuleres og fjernstyres til å utføre hvilke oppdrag som helst over hele verden.
Salihu sier at nå som metoden er utviklet av Foxtrot-lederne, og at den har vist seg effektiv, er det ingen vei tilbake.
– Det her lever og dør ikke med Foxtrot og deres ledere. Dette er framtidens krigføring, sier Salihu.