Norge

SV vil at oljefondet skal kvitte seg med alle våpenaksjer

Stortingsrepresentant Kari Elisabeth Kaski i regjeringens støtteparti SV, ønsker å forby oljefondet å investere i våpenselskaper.

– Vi må utelukke all våpenproduksjon fra oljefondet. For det er tydeligvis altfor vanskelig å avklare når våpen blir brukt til systematiske brudd på folkeretten, sier Kari Elisabeth Kaski (SV). Foto: Ole Berg-Rusten / NTB

Hun sier til E24 at hun frykter Norge kan bli sett på som profitør på Gaza-krigen på grunn av Oljefondets våpenaksjer. Bakteppet er Israels krigføring i Gaza etter terrorangrepet mot Israel 7. oktober i fjor.

Kaski ønsker ikke at oljefondet skal eie aksjer i selskaper som selger våpen til Israel.

Oljefondets etiske regler åpner i dag for utelukkelse eller observasjon av selskaper som selger våpen som blir brukt til å bryte folkeretten i væpnede konflikter. Det holder ikke, mener Kaski.

– Vi må utelukke all våpenproduksjon fra oljefondet. For det er tydeligvis altfor vanskelig å avklare når våpen blir brukt til systematiske brudd på folkeretten, sier hun til E24.

Etikkrådet har tidligere påpekt overfor E24 at det må kunne fastslås at Israel bryter humanitærretten for å vurdere slike utelukkelser.

– Dette krever ikke en politisk vurdering, men er et juridisk spørsmål som først må avklares, sa Etikkrådets leder Svein Richard Brandtzæg i desember.