Student anker forvaringsdom etter knivangrep på UiO

En student ble dømt til 7,5 års forvaring for å ha angrepet to ansatte ved Universitetet i Oslo med kniv. Nå anker han dommen til Høyesterett.

En ansatt ble alvorlig skadet som følge av knivangrepet.
Publisert Sist oppdatert

Under ett møte med to ansatte gikk en farmasistudent til knivangrep på to i august 2023, skriver Khrono.

En av de ansatte ble stukket 23 ganger, mens den andre ble skadet i hånden da hun prøvde å stoppe angrepet.

Den 25 år gamle studenten ble tiltalt for drapsforsøk og grov kroppsskade. I Oslo tingrett ble han dømt til 7 og et halvt års forvaring.

Studenten anket deler av dommen til Borgarting lagmannsrett, som tidligere i juni kom til samme konklusjon som tingretten.

Nå bekrefter studentens advokat, Petar Sekulic, at han ønsker å anke forvaringsdommen til Høyesterett.

– Han har bestemt seg for å anke over straffeutmålingen – det vil si spørsmålet om forvaring, opplyser advokaten i en SMS.

Anken vil nå bli sendt til Høyesteretts ankeutvalg, som skal avgjøre hvorvidt saken bør tas opp til behandling.