Strømbrudd har mørklagt det østlige Cuba

Store deler av Øst-Cuba ble onsdag mørklagt etter en svikt i strømnettet som etterlot fire provinser uten elektrisitet, deriblant landets nest største by, Santiago de Cuba.

Publisert

SE SISTE NYHETSVIDEO

– For øyeblikket er provinsene Holguín, Granma, Santiago de Cuba og Guantánamo uten strøm, opplyste det statlige kraftselskapet Unión Eléctrica de Cuba (UNE) i et innlegg på X.

Cuba har i flere tiår slitt med et nedslitt kraftsystem preget av hyppige og langvarige strømbrudd. Etter mer enn 60 år med amerikansk handelsboikott er situasjonen ytterligere forverret, og USAs president Donald Trump har nylig truet med å stanse de sterkt subsidierte oljeforsyningene fra Venezuela.

En gjennomgang av offisiell statistikk foretatt av AFP viser at Cuba i 2025 produserte bare rundt halvparten av strømmen landet hadde behov for.

Sammen med mangel på mat og medisiner har energikrisen bidratt til en omfattende utvandring fra landet.

Myndighetene peker på strenge amerikanske sanksjoner som hovedårsak, men dårlig økonomisk styring og sammenbrudd i turistnæringen etter koronapandemien har også forverret situasjonen.

Til tross for at USAs handelsboikott ble innført allerede i 1962, ble Cubas åtte store kraftverk bygget på 1980- og 1990-tallet. 30 solkraftverk, oppført med kinesisk bistand, har så langt ikke klart å forhindre strømbrudd.

Cuba har vært rammet av flere landsomfattende strømbrudd siden slutten av 2024, enkelte av dem har vart i flere dager.