Norge

Streikefare fra onsdag: Taxfree og matbutikker kan bli stengt

Tirsdag møtes HK Norge og Virke hos Riksmekleren. Blir de ikke enige innen midnatt, tas nesten 1000 ansatte i 40 bedrifter ut i streik fra onsdag.

Meklingen starter klokken 10 neste tirsdag. Fristen er midnatt samme dag, og blir ikke partene enig, rammes blant annet taxfreebutikkene på flyplassene.
Publisert Sist oppdatert

Blant bedriftene som rammes, er Travel Retail Norway, som driver taxfreebutikkene på flyplassene. Ansatte på Gardermoen, Bergen, Trondheim og Stavanger går ut i streik om meklingen ikke fører fram.

Dersom streiken trappes opp, kan butikker som Meny, Kiwi og Coop Extra bli tvunget til å stenge.

– Våre medlemmer er i butikkene over hele landet. Mange vil nok merke det dersom den lokale Coop-butikken stenger, sier HK-leder Christopher Beckham i en pressemelding.

Svært mange butikker i Norgesgruppen og Coop kan bli rammet. Se hele oversikten her.

HKs hovedkrav er reallønnsvekst – at lønna skal øke mer enn prisene, som ventes å stige 3,2 prosent i år. I frontfaget ble partene enige om en ramme på 4,4 prosent.

I tillegg er lønnsgarantiordningen, sykelønnsbestemmelser og tillitsvalgtes rett til innsyn i lønn stridstema.

– Det har vært en god tone i forhandlingene, men vi opplever at avstanden ble for stor, og at arbeidsgiversiden ikke kom oss i møte på våre viktigste krav, sa Beckham tidligere i vår da bruddet i den frivillige meklingen var et faktum.

HK Norge representerer ansatte i privat sektor, blant annet innen kontor, finans, handel, luftfart og servicevirksomhet. Med over 80.000 medlemmer er forbundet LOs tredje største.