Verden

Stortap for Bayer

Det tyske konsernet Bayer tapte 2,9 milliarder euro i fjor. Selskapet tynges ned av en rekke erstatningssaker knyttet til ugressmiddelet glyfosat.

Det kontroversielle ugressmiddelet Roundup skaper vansker for produsenten Bayer.

Summen tilsvarer litt over 33 milliarder norske kroner.

Glyfosat er hovedingrediensen i ugressmiddelet Roundup. I 2022 gikk Bayer solid i pluss og hadde et årsresultat på 4,15 milliarder euro.

Bayer-ledelsen lover å ta tak i konsernets problemer umiddelbart.

– Vi har fire utfordringer som raskt må tas hånd om, sier selskapets toppsjef Bill Anderson, og lister dem opp: utvikling av legemidler, rettssakene om glyfosat, den høye gjelda og det hierarkiske byråkratiet i Bayer.

Bayer sier også at de ennå ikke vil splitte opp konsernet, som består av mange forskjellige virksomhetstyper. Bayer-sjefen har tidligere antydet muligheten for dette.

– Vårt svar er «ikke nå» – og det skal ikke misforstås som «aldri», sier Anderson.

Bayer har 54.000 saker ventende i rettssystemet etter at 113.000 saker enten har endt med forlik eller at retten har avvist kravet.