Verden

Store skader på Aramcos hovedkontor etter Houthi-angrep

Saudi-Arabias statseide oljeselskap Aramcos hovedkvarter i Dhahran ble påført omfattende skader etter et angrep fra Houthi-militsen tirsdag.

Publisert Sist oppdatert
SE SISTE NYHETSVIDEO

Angrepet startet en brann som deretter spredte seg over flere etasjer, opplyser flere kilder med kjennskap til saken til nyhetsbyrået Reuters onsdag.

Driften ved anlegget i det østlige Saudi-Arabia har fortsatt normalt, men noen ansatte er bedt om å jobbe hjemmefra, ifølge to av kildene. Det skal fortsatt brenne i lokalene tirsdag.

Aramco har foreløpig ikke kommentert saken.

Onsdag formiddag ble det også meldt om flere store eksplosjoner i Saudi-Arabias hovedstad Riyadh. En reporter fra AFP, som befant seg på stedet, meldte om eksplosjonene etter at det ble sendt ut et nødvarsel i området.

Skadeomfanget av formiddagens angrep er foreløpig ikke kjent.

Houthi-militsen tar i en uttalelse på seg ansvaret for angrepene mot både anleggene til Aramco i Dhahran og Riyadh, samt angrepene mot flyplassen i Riyadh.

Houthiene advarte samtidig mot at de kom til å fortsette med sine angrep rettet mot flyplasser og oljeanlegg i dagene framover.

Konflikten mellom den iransk-støttede Houthi-militsen og Saudi-Arabia har tilspisset seg den siste tiden, med hyppige angrep fra begge hold.