Støre åpner for ny maktutredning: – En interessant idé

Statsminister Jonas Gahr Støre (Ap) sier at han skal se på om regjeringen skal sette i gang en ny maktutredning.

Statsminister Jonas Gahr Støre (Ap) talte på YS-konferansen tirsdag.
Publisert

– Maktutredning-ideen, den har jeg sett. Den skal jeg gå inn i og se på. Det er en interessant idé, sa statsministeren da han talte på YS-konferansen tirsdag formiddag.

Han svarte på en utfordring fra YS-leder Hans-Erik Skjæggerud, som har tatt til orde for en ny maktutredning.

To ganger tidligere har Norge gjennomført såkalte maktutredninger, som har vært omfattende statlige forskningsprosjekt som har sett på hvordan makten er fordelt her til lands.

Den første pågikk i perioden 1973–1982, mens den andre ble gjennomført i 1998–2003.

Skjæggerud påpeker at sosiale medier har vokst fram i tiden etter den forrige maktutredningen.

– Det norske demokratiet er solid, men varer ikke evig hvis vi ikke fornyer, forsterker og forbedrer det, sier YS-lederen.

Støre påpeker at det pågår mange ulike studier på de samme temaene som ble tatt opp i de store maktutredningene.

– Om det er et sånt grep som er riktig nå for å følge utviklingen i samfunnet vårt, det skal jeg ikke konkludere med å si at det ikke er. Men vi er opptatt av at vi skal forstå hvordan makt, ikke bare er fordelt, men hvordan det virker i samfunnet vårt i dag, sa Støre til de YS-tillitsvalgte.