Stoltenberg i bursdagsfeiring og Ukraina-møter i Berlin
Finansminister Jens Stoltenberg (Ap) har vært i Berlin for å feire 70-årsdagen til forbundspresident Frank-Walter Steinmeier. Han møtte også forbundskansleren.
Siste
-
F-35-piloter trener på å styre kampdroner med nettbrett
-
Aftenposten: Statsforvalteren mener Oslo kommune brøt loven før Kampen-drapet
-
Europas nye enhjørning: Henter milliarder – hylles av presidenten
-
Iran kaller diplomater inn på teppet
-
Politiet til NTB: Bekrefter fortsatt etterforskning i Høiby-saken
Regjeringen opplyser i en pressemelding at Stoltenberg holdt hovedtalen i 70-årsmarkeringen til Walter Steinmeier.
Finansministeren hadde videre møter med både forbundspresidenten, forbundskansler Friedrich Merz samt visekansler og finansminister Lars Klingbeil.
Temaet for møtene var norsk-tyske relasjoner, den sikkerhetspolitiske situasjonen og viktigheten av fortsatt økt støtte til Ukraina, ifølge regjeringen.
– Ukraina er avhengig av fortsatt militær og sivil støtte i sin forsvarskamp mot Russland. Det har stor verdi at flere land stiller opp sammen for å finansiere det de trenger, slik Norge og Tyskland bidrar tungt til. Vi diskuterte hvordan store giverland som Norge og Tyskland bør ha kontakt for å koordinere innsatsen og sikre god bruk av midlene, sier Stoltenberg.
Han takket også Tyskland for hjelpen i kampen mot EUs beskyttelsestiltak på ferrolegeringer. Disse ble til slutt innført av EU mot Norges vilje.