Statens naturoppsyn har felt en bjørn i Jarfjord etter bjørneangrep forrige uke
I forbindelse med at en bjørn angrep en person i Jarfjord forrige uke, har Statens naturoppsyn tirsdag felt en bjørn.
Det melder operasjonsleder Jørgen Haukeland Hansen i Finnmark politidistrikt, like før klokken halv elleve tirsdag kveld.
Statens naturoppsyn felte bjørnen på oppdrag fra Miljødirektoratet.
Bjørnen bet en mann i armen på en kveldstur mandag forrige uke. Det skjedde i Jarfjord, som er øst i Finnmark.
Undersøkelser tyder hittil på at bjørnen var en binne som mulig ville verne om bjørnungene sine. Fordi et menneske ble skadet, mener Miljødirektoratet likevel at det var riktig å felle bjørnen.
Det kan også bli klart denne uken om bjørneungene skal felles. Hvis de er født i år, vil de ikke kunne klare seg selv.
Beslutningen om å felle bjørnen har blitt kritisert av Miljøorganisasjonen Rovviltets Røst. De mener at avgjørelsen kan sette en farlig presedens for forvaltningen av en art som er sterkt truet.