Verden

Starmer nekter for Mandelson-press

Storbritannias statsminister Keir Starmer avviser at det var noe press på utenriksdepartementet da Peter Mandelson ble godkjent som ambassadør til USA.

Publisert
SE SISTE NYHETSVIDEO

Onsdag svarte Starmer på spørsmål om saken i Parlamentet. Han gjentok at han begikk en feil da han utnevnte Mandelson.

Men han avviste anklager fra Olly Robbins, den øverste byråkraten i det britiske utenriksdepartementet fram til han fikk sparken i forrige uke. I Parlamentet tirsdag sa Robbins at departementet ble utsatt for politisk press fra statsministerens kontor med mål om å få Mandelsons sikkerhetsklarering godkjent.

Departementets bakgrunnssjekkere helte mot å nekte Mandelson sikkerhetsklarering, ifølge Robbins. Likevel endte prosessen i januar i fjor med en godkjenning.

I utspørringen i Parlamentet hevdet Starmer at det ikke var noe press i denne saken, ifølge BBC. Han kalte det uakseptabelt at han ikke ble informert om bakgrunnssjekkernes vurdering.

Mandelson var tidligere venn av den overgrepsdømte finansmannen Jeffrey Epstein. Etter offentliggjøringen av Epstein-dokumentene tidligere i år, ble Mandelson pågrepet og siktet for å ha misbrukt sin stilling i et offentlig embete.

Både politiske motstandere og enkelte partifeller mener Starmer må trekke seg som statsminister som følge av Mandelson-saken.

Lederen for De konservative, Kemi Badenoch, sa onsdag at Starmer bør «ta ansvar og gå av».