Verden

Sta fugl ville ikke gi slipp på vinge på fly

En gribb nektet å fjerne seg fra vingen på et fly som skulle dra fra ferieøya Kreta, og måtte fjernes med makt, melder lokale medier.

Publisert
SE SISTE NYHETSVIDEO

Lokalavisen Patris skriver at hendelsen skjedde sent søndag kveld. Brannvesenet måtte tilkalles for å fjerne den store gribben, for å hindre potensielle skader på flyet.

Bilder viser en brannmann holde fuglen innpakket i en jakke. Fugler blir jevnlig sugd inn i flymotorer, noe som noen ganger kan føre til alvorlige hendelser.

I forrige uke uttalte USAs havarikommisjon (NTSB) at fuglerester var blitt funnet i motoren på et Ryanair-fly. Et blad i motoren løsnet 10. juli, traff og knuste et vindu i kabinen og førte til at en passasjer ble halvveis sugd ut av flyet.

Det samme flyet var blitt utsatt for fire antatte fuglehendelser i løpet av de tolv månedene før denne hendelsen, men ingen av de foregående gangene var det blitt funnet noen skader, fremgår det av NTSBs uttalelse.