Sport
OL-arrangøren innførte klimaregel – sponsor klarer ikke følge den
OL-arrangøren har hatt flere ting å forholde seg til i løpet av starten av årets sommer-OL.
En fransk naturorganisasjon mener OL-arrangøren er dobbeltmoralske.
Det er France Nature Environnement som har uttalt dette. De er en nasjonal sammenslutning av foreninger for beskyttelse av natur og miljø i Frankrike.
Ifølge Politico skal arrangørene av OL ha forpliktet seg til å halvere karbonutslippet sammenlignet med utslippet fra 2016 og 2012. En del av planen skal være å erstatte engangsplast med gjenbrukbare alternativer, først og fremst kopper.
Men når en av hovedsponsorene av OL, Coca-Cola, ikke har slike alternativer, kommer det reaksjoner.
Les mer om sommer-OL i Paris her!
Se video: Tre feil på rappen
Mener det er grønnvasking
France Nature Environnement mener OL-arrangøren og Coca-Cola driver med det de kaller for grønnvasking.
Til Politico sier Coca-Cola at de kommer til å servere mer enn halvparten av de 18 millionene forventede drikkene uten engangsplast.
Ifølge en talsperson for OL-organisasjonskomiteen vil det bli servert omtrent 6,4 millioner plastflasker med Coca-Cola. Selskapet mener det er det beste de kan gjøre.
Klimaforkjemperne reagerer sterkt på at Paris-lekene fremmer et forbud mot bruk av engangsplast, men at én av OLs største sponsorer bruker millioner av slike flasker selv.
– Det var en skuffelse for oss å høre at mye av drikkene som skal helles i gjenbrukskopper under OL vil være fra engangs-plastflasker, og vi ønsker å se mindre av dette skje i fremtiden, sa Dana Miller, direktør for strategiske initiativer for Europa i den globale havverngruppen Oceana.
Sier det er en logistisk kompleksitet
Hele denne saken skal ha startet i fjor da Paris sa at tilskuere ville bli nektet å gå inn på konkurransearenaer med engangsflasker, skriver Politico.
– Den systematiske bruken av resirkulerte plastflasker er erstattet med en mer dydig forbrukermetode, siden resirkulering ikke er en løsning for plastforurensning, skal Paris ha skrevet på kommunes nettsted .
Selv om dette er regler for tilskuerne, gjelder det ikke for Coca-Cola. De hevder selv at de har oppgradert sitt utvalg av drikkevarer for å møte Paris sitt mål om null engangsplast.
Dette inkluderer rundt 700 brusdispensere på tvers av arenaer og i OL-landsbyen, samt glassflasker og utpekte innsamlingssteder, skriver Politico.
Coca-Cola insisterer på at de ikke har noe valg. Grunnen skal være den logistiske kompleksiteten ved å være helt plastfri på noen av de mer travle konkurransestedene.