Spanias konge vedgår overgrep fra conquistadorene

Spanias kong Felipe vedgikk mandag at det ble begått «mange overgrep» da Spania inntok Mellom- og Sør-Amerika på 1500-tallet.

Publisert

SE SISTE NYHETSVIDEO

Samtidig sier han at lovene Spania innførte i sine kolonier på 1500-tallet, hadde «et ønske om å beskytte» urbefolkningen.

– Realitetene gjorde det umulig å opprettholde lovene, og det skjedde mange overgrep, sa kongen på en utstilling av mexicansk urbefolkningskunst i Madrid mandag.

Krevde unnskyldning

– Det finnes ting som når man i ettertid studerer dem og lærer om dem, så sier man at etter dagens standard og verdier, kan de åpenbart ikke gjøre oss stolte. Men vi må forstå dem i sin rette sammenheng, ikke med overdrevent moralistiske nåtidsbriller men med objektiv og grundig analyse for å lære av det, sa Felipe.

Forholdet mellom Mexico og Spania har vært anstrengt siden daværende president Andres Manuel Lopez Obrador i 2019 krevde en unnskyldning fra det spanske kongehuset. Han forlangte en beklagelse for overgrep som ble begått under Spanias erobring av Mexico i 1519–1521 og de påfølgende 300 årene med kolonistyre.

Hans etterfølger Claudia Sheinbaum gjenopptok kravet og inviterte ikke kongen til sin innsettelse i oktober 2024, blant annet fordi Spania ikke hadde svart.

«Både lyse og mørke punkter»

Spanias utenriksminister José Manuel Albares anerkjente i fjor «smerten og uretten» som Spania påførte urbefolkningen i conquistadorperioden (erobrerperioden). Statsminister Pedro Sánchez understreket senere at hans regjering prioriterer å styrke båndene mellom Spania og Mexico, og at det finnes «både lyse og mørke punkter» i landenes felles historie.

Mesoamerika, en region som besto av deler av Mexico og Mellom-Amerika, hadde en befolkning på 15–30 millioner innbyggere da conquistadoren Hernan Cortes ankom med noen hundre soldater, hester, sverd, skytevåpen og nye sykdommer i 1519. Sykdom, krig og massakrer førte til at det var knapt 1 til 2 millioner igjen av urbefolkningen et århundre senere.