Søreide vil ha ny EU-debatt og fjerne formuesskatten
Høyres påtroppende leder Ine Eriksen Søreide tar til orde for en ny EU-debatt, hun vil utfordre sykelønnsordningen og sier formuesskatten bør fjernes.
Siste
-
To nordmenn tiltalt for bestikkelser av presidenten i Kongo-Brazzaville
-
Amerikanske medier: Videoer viser at Alex Pretti var avvæpnet da han ble skutt og drept
-
Søreide vil ha ny EU-debatt og fjerne formuesskatten
-
Obama om Minneapolis-drapet: – Burde være en vekker for alle amerikanere
-
Matforsyningen til Svalbard starter igjen: – Nå blir det fredagstaco
I et intervju med TV 2 sier Søreide at hun mener Høyre nå skal drive debatten fram mot at Norge blir medlemmer av EU.
– Det viktigste er ikke å sette en dato for folkeavstemninga, det er å sette i gang debatten. Vi har ikke hatt en ordentlig og skikkelig EU-debatt på 31 år, sier Søreide til TV 2.
I februar blir Søreide etter alle solemerker valgt inn som Høyres neste leder. Lørdag talte hun til årsmøtet i Oslo Høyre, i sitt eget lokallag. Der kom hun med varsel om at hun ville sette en ny kurs for partiet som endte med lave 14,6 prosent oppslutning.
Hun mener dagens formuesskatt er en skattlegging av penger som ikke er ekte, og at noe må gjøres for at det skal bli bedre muligheter til å skape verdier i Norge.
– Over tid må den fjernes i sin helhet. Det er ikke noe man gjør på ett år eller ett budsjett, sier Søreide til TV 2.
For to uker siden varslet Søreide i Dagens Næringsliv at hun ville ha et forlik om sykelønn i 2027 og utfordret alle de andre partiene på Stortinget til å se fordomsfritt på dagens ordning. Dagens ordning er ikke bærekraftig, mener hun.
Det samme budskapet gjentok hun lørdag, og hun vil ikke utelukke at det kan bli aktuelt å redusere dagens ytelser som garanterer 100 prosent av lønnen fra første sykedag.
– Det er ikke noe hovedpoeng for Høyre, men vi utelukker selvfølgelig ingenting i den diskusjonen vi har nå, sier Søreide.