Solberg til Høyre: – Livet går videre

Erna Solberg talte fredag til Høyres landsmøte for siste gang som partileder. Hun kom med både råd og advarsler til sine arvtakere.

Erna Solberg ble takket av som partileder på Høyres landsmøte fredag.
Publisert Sist oppdatert

– Livet går videre, sa den avtroppende partilederen i avskjedstalen på Høyres landsmøte.

Etter 22 år med Solberg ved roret, åtte av dem som statsminister, er det slutt. Lørdag blir etter alt å dømme Ine Eriksen Søreide valgt til ny partileder.

I avskjedstalen kom Solberg med tre råd til dem som kommer etter.

– Det viktigste er å forberede seg på det som kommer. Derfor vil jeg gi dere tre råd på veien: Se fremover, ikke bakover. Se menneskene, ikke systemene. Se at samarbeid gir styrke, ikke alenegang, sa Solberg.

Advarte mot oljenostalgi

Hun advarte spesifikt mot å dvele ved fortiden idet oljebransjen er over i en mer moden fase. Solberg viste til at en rekke selskap i oljebransjen det siste året har varslet nedbemanninger av flere hundre ansatte. Alt fra arbeidere på verft og ingeniører i kontorjobber rammes.

Det skyldes at det etter alt å dømme ikke blir noen nye, store funn på norsk sokkel framover. Isteden holdes aktiviteten oppe av å utvikle eksisterende olje- og gassfelt.

– Mange vil i denne situasjonen være fristet til å se bakover. Til å drømme om det som var. Til å anklage politiske motstandere for det som uansett skjer, sa Solberg og la til:

– Mitt råd til dere er å se framover.

Solberg rettet skarp kritikk mot det hun mener er lav satsing på forskning og utvikling fra Ap-regjeringen. Videre sa hun at rammebetingelsene for næringslivet er blitt dårligere, at de må betale for mye skatt, og at investeringene er for lave.

– Dette kan ikke fortsette. Vi må jobbe for at de beste årene for Norge ligger foran oss. At ikke den tiden vi har bak oss, blir sett på som den beste tiden for Norge. Det er vårt ansvar for kommende generasjoner, for våre barn og barnebarn.

Mer Europa, mindre USA

– Nå er vi nødt til å ta inn over oss at vår sikkerhet i økende grad må sikres i Europa. At vi oppnår vår frihet sammen med våre europeiske venner. Økonomisk er situasjonen den samme, sa Solberg

Hun poengterte at Norge raskt gikk inni Nato etter andre verdenskrig, at Sverige og Finland raskt gikk inn i EU etter murens fall, og at de samme landene raskt så til Nato etter Russlands fullskalainvasjon i Ukraina.

– Jeg sier dette fordi det kan komme situasjoner hvor det må handles raskt og med samme motet. Derfor sender jeg dere dette budskapet på veien ut: Se at samarbeid gir styrke, ikke alenegang, sa Solberg.

Takket borgerlige venner

Solberg brukte også taletid på det borgerlige samarbeidet i regjering. Partienes samarbeid var tuftet på en forståelse av forskjellene mellom dem og at samarbeid er vanskelig, sa Solberg.

– Men også av det som Jan P. Syse en gang sa: «Enten henger vi sammen, eller så blir vi hengt hver for oss», sa hun videre.

– Til alle våre borgerlige venner. Og særlig til Siv, Trine, Knut Arild, Kjell Ingolf, Guri, Sylvi, Olaug og Dag Inge. Tusen, tusen takk for samarbeidet.

(©NTB)

Erna Solberg, her under Høyeres landsmøte på Thon Hotel Oslo Airport på Gardermoen.
Erna Solberg gir seg etter 22 år som Høyre leder. Onsdag møtte hun og påtroppende leder Ine Eriksen Søreide NTB til et intervju.