Solberg om kronprinsessen: – Bare ærlighet kan avslutte det
– For å komme videre tror jeg det er helt nødvendig at kronprinsessen forteller alt akkurat som det er, sier Erna Solberg.
– Det er bare trist det som utspiller seg i mediene nå, og det er bare ærlighet som kan avslutte det, sier den avtroppende Høyre-lederen i kommentarer sendt via Høyres pressesjef Cato Husabø Fossen til NTB.
Solberg sier Mette-Marit bør legge alle kortene på bordet.
– For å komme videre tror jeg det er helt nødvendig at kronprinsessen forteller alt akkurat som det er, slik statsministeren har oppfordret til. Det har jeg full tiltro til at Kongehuset allerede jobber med, sier Solberg.
Hun omtaler den norske kongefamilien som klok, og sier de er verdsatt av det norske folk.
– Det er derfor reaksjonene blir sterke når noe avdekkes, som bryter med bildet vi har av dem. Det er fordi vi bryr oss. Min erfaring med det norske folk er også at vi kan tilgi, bare vi får vite hva som har skjedd, sier Solberg.
Hun understreker samtidig at kronprinsessen har opptrådt uklokt.
– I går sa jeg om Børge Brendes kontakt med Epstein at den åpenbart har vært uklok. Det samme gjelder selvfølgelig for kronprinsessens kontakt med Epstein. Det sier hun jo selv også, sier Solberg.
VG var først med å omtale Solbergs kommentarer.