Snøkaos i Europa – hundrevis av fly innstilt

På Schiphol-flyplassen i Amsterdam er over 700 flyginger innstilt onsdag. I Paris er antallet 140 på Orly og Charles de Gaulle. Årsaken er snø og sterk kulde.

Store deler av Sentral-Europa er dekket av snø. Her fra utkanten av Haag i Nederland.
Publisert

SE SISTE NYHETSVIDEO

Frankrikes samferdselsminister Philippe Tabarot sier til CNews TV at han håper situasjonen går tilbake til normalen i ettermiddag.

Alle offentlige busstjenester i Paris og omegn ble også innstilt på grunn av glatte veier, men de fleste metro- og toglinjer til forstedene fungerer, ifølge samferdselsmyndighetene.

Værtjenesten Meteo France mener at kulden er av en sjelden intensitet for årstiden. Seks personer har omkommet i værrelaterte ulykker i Frankrike så langt i kuldeperioden.

På Schiphol har over 1000 personer tilbrakt natten i venteområdene på grunn av innstilte flyginger, ifølge flyplassen. Antallet innstillinger er ventet å stige der i løpet av dagen.

Flere andre steder i Europa preges kollektivtrafikken av vinterværet. I Göteborg i Sverige har alle trikkeavganger blitt innstilt. I Storbritannia er også flere hundre skoler i Skottland stengt.

(©NTB)